ZUŠ Vratimov

Historie VRZUŠKA

VRatimovská ZUŠKA

Z hudebně vyspělejších žákyň původního houslového souboru se vyčlenila devítičlenná skupinka zapálená pro folklorní a cimbálovou muziku. Na podzim 2008 jsme nejdříve zapůjčili cimbál, angažovali učitelku hry na tento nevšední nástroj a těsně před Vánocemi převzali i zcela nový nástroj, který byl pro naši cimbálovku VRZUŠKU zhotoven na zakázku. Nadšení mladých hudebnic nebralo mezí, když jsme jim zjara pořídili i nové lašské kroje.

Závěr roku 2009 byl pro děvčata z Vrzušky pracovní, protože již 2. ledna 2010 vyjela cimbálová muzika do Itálie. Ubytování v městečku Maerne nedaleko Benátek a speciality místní kuchyně děvčata sdílela spolu se souborem zobcových fléten Sarabanda z Rychnova nad Kněžnou. Každý večer se hrálo a zpívalo, děti si předávaly zkušenosti a tak se vytvořil další kompaktní soubor, kde najdou mladí lidé se zájmem o folklór svou hudební příležitost a možnost uplatnění. Naše portfolio je tak obohaceno o další soubor i další vyučovaný předmět, a to o hru na cimbál. Z dalších úspěchů musíme ještě zmínit společné vystoupení s Hradišťanem a Milanem Pavlicou v roce 2009 a účast na XIII. ročníku Festivalu městských folklorních souborů s mezinárodní účastí v srpnu 2010.

V dalším roce to bylo Polsko, kde se soubor se představil publiku v Katovicích na 2. festivalu polsko – českých dnů a evropského dne sousedů pod záštitou EU.

Minulé akce


Další akce